סיכמנו לכם -
הדברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים חוות דעת שנייה
סיכמנו לכם -
הדברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים חוות דעת שנייה

תמליל הסיכום

רוב האנשים יאלצו להתמודד בחייהם עם החלטה רפואית בעלת השלכות משמעותיות על בריאותם. במקרים כאלה, חלק מהמטופלים נוטים לקבל חוות דעת נוספת. באוקטובר 2011 פרסם כתב העת המדעי של אוניברסיטת הארווארד מהם חמשת הדברים שצריך לדעת לפני שלוקחים חוות דעת שנייה.

  1. אין סיבה לחשוש שהרופא האישי שלכם יכעס. לפעמים נדמה שכיוון שפונים לחוות דעת שנייה, הרופא שנתן את חוות הדעת הראשונה עשוי להיפגע. רבים חוששים שאולי הטיפול שלו יהיה פחות טוב כתוצאה מכך. על פי ד"ר GREGORY ABEL, רופא מומחה לסרטן הדם, המציאות היא הפוכה ורוב הרופאים דווקא מברכים על חוות דעת נוספת. לדבריו, רופא שנפגע מחוות דעת נוספת הוא כנראה לא הרופא המתאים לפתרון הבעיה.
  2. בחוות דעת שנייה - חשוב להבהיר את סדר העדיפויות. לרוב - הרופא שנותן חוות דעת נוספת הוא לא הרופא האישי ולא מכיר את המטופל. לכן, חשוב מאוד שהמטופל ידגיש את הדברים המשמעותיים בעיניו בטיפול, כמו למשל חששות שיש לו מתופעות לוואי של הטיפול.
  3. חוות דעת שנייה עשויה להיות מושפעת מהראשונה. במחקר שנעשה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע וכלל מאות אורתופדים ורופאים נוירולוגיים נמצא שהאורתופדים ימליצו על טיפול יותר "התערבותי" במידה ונודע להם שבחוות הדעת הראשונה הוצע דבר דומה וההיפך. בקרב הרופאים הנוירולוגים, לא נמצאה אותה התופעה.
  4. חשוב לשמור על קשר בין הרופאים בחוות הדעת השונות. מחקר מצא שכ20% מהמטופלים מועברים לחוות דעת שנייה בלי שבכלל נוצר קשר בין הרופאים. קשר כזה הוא חשוב מאוד לחוות הדעת הנוספת מכיוון שככל שהמידע אודות הבעיה מקיף יותר, חוות הדעת תהיה מדויקת יותר.
  5. רוב המטופלים לא מעוניינים בחוות דעת שנייה. מחקר גדול בארה"ב מצא שלמעלה מ-70 אחוזים מהמטופלים מסתפקים בחוות הדעת הראשונה שהוצעה להם.

בשורה התחתונה - האם כדאי לקחת חוות דעת שנייה? התשובה אינה חד משמעית, אבל לפני שמקבלים החלטה כדאי לקחת את הנקודות הללו בחשבון.

Powered BySummurai