סיכמנו לכם -
הפציעות והנזקים הפיזיולוגיים מהשימוש בנייד ואיך להימנע מהם
סיכמנו לכם -
הפציעות והנזקים הפיזיולוגיים מהשימוש בנייד ואיך להימנע מהם

תמליל הסיכום

השימוש בטלפון החכם הפך לחלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים וקשה לדמיין איך אפשר להסתדר בלי האפליקציות של הוואטסאפ, הפייסבוק או האינסטגרם וכמובן החיפושים בגוגל. לכן, משתמשים רבים מגיעים למכסה של כמה שעות במהלך היממה ומסתבר שיש לכך תופעות לוואי - פציעות מטרידות שמכונות OVERUSE או בעברית: שימוש יתר. המגזין הדיגיטלי של אוניברסיטת הארווארד פרסם מאמר בנושא בשנת 2018 על בסיס עבודתה של ד"ר TAMARA ROZENTAL, מומחית לפציעות כף יד.

על פי ROZENTAL: התנועה החוזרת של האצבעות במהלך כתיבת הודעה בטלפון הנייד מגבירה את הסיכון לדלקת פרקים במפרקי האצבעות. בנוסף, שימוש מוגזם באגודל עלול להוביל לתופעה שנקראת DE QUERVAIN בה מופיעים כאבים והגבלת תנועה באזור האגודל. במידה ולוחצים חזק מדי על המסך עולה הסיכון ל- TRIGGER FINGER, תופעה שבה קשה לכופף את האצבעות והן אף עלולות להינעל במצב כיפוף.

שימוש מוגזם בטלפון הנייד מעלה את הסיכון לתסמונת התעלה הקרפלית (CARPAL TUNNEL SYNDROM) שבה נוצרת דלקת בשורש כף היד וכתוצאה מכך מופיעות תחושות של נימול, הירדמות וכאב באצבעות.

ולא רק באצבעות: הנזקים כתוצאה משימוש בטלפון הנייד לאורך זמן כוללים גם כאבי צוואר וגב, בגלל שבזמן הגלישה בטלפון, אנחנו נוטים להישען קדימה. ד"ר ANDREW WHITE מסביר שהטיית הראש לכיוון המסך לאורך זמן רב ברציפות מותחת את השרירים, הרצועות והגידים. אמנם מדובר ברוב המקרים בכאב זמני אבל הוא עלול להפוך לכרוני אם השימוש יומיומי ולאורך שנים.

הטיפול בכאבים אלה דורש בעיקר תשומת לב ומודעות. רצוי לקחת מדי פעם מנוחה מהשימוש בנייד, במיוחד כשצצים כאבים. בנוסף, כדאי לשים לב אילו פעולות גורמות לכאבים ולנסות לשנות את ההרגלים. לדוגמה: אם השימוש באגודל גורם לכאבים, כדאי לנסות להקליד עם האצבעות. דרך נוספת ויעילה מאוד להימנע מכאבים באצבעות היא להקליט הודעות קוליות במקום הקלדה ידנית.

גם בנוגע לכאבי הגב והצוואר: עיקר הטיפול קשור למודעות. כדאי לנסות לשמור את המבט מקביל לרצפה במהלך השימוש בנייד וכך למנוע את הכאבים כתוצאה מההטיה לפנים. באופן כללי: חשוב לשים לב לכל אי נוחות שמתעוררת בגוף ולשנות תנוחה.

אבל הדבר המעניין והחשוב ביותר הוא פעילות גופנית. על פי מחקרים, אנשים פעילים גופנית נפצעים פחות כתוצאה משימוש יתר בטלפון הנייד. לכן, חשוב לשמור על כושר ולהתעמל באופן קבוע וכך לחסוך פציעות טורדניות.

Powered BySummurai