סיכמנו לכם -
מה עולם העסקים יכול ללמוד מפסיכולוגיית ספורט?

תמליל הסיכום

המגזין פורבס הוא גוף המידע החשוב והמשפיע ביותר על העולם העסקי. מאמר שפורסם במגזין על פסיכולוגיית ספורט, בעיקר פסיכולוגיה לספורטאים אולימפיים, מתעסק ביתרונות שיכולים להיות לה גם עבור אנשים מהעולם העסקי.

לצורך המאמר נערך ראיון עם אלכס כהן (Alex Cohen), פסיכולוג ספורט בכיר בוועדה האולימפית האמריקאית ועם ניסיון עשיר עם ספורטאים אולימפיים. הוא העלה ארבעה עקרונות מרכזיים שאפשר להמיר מעולם הספורט לעולם העסקים:

  1. מבט מחודש על חשיבה חיובית- חשיבה חיובית לכשעצמה לא באמת עובדת. היא מבלבלת אותנו ונותנת לנו תחושה שכבר השגנו את המטרה. הדרך הנכונה להשיג מטרה, לדעת כהן, היא הבנה מלאה של כל המכשולים בדרך להשגת המטרה ואז בניית תכנית להתגברות על כל אותם מכשולים או הפרעות שיעלו. אצל ספורטאים זה מתבטא לרוב בחיזוק הגוף במקומות שהוא חלש באופן יחסי. אצל אנשי עסקים זה מאוד דומה - צריך לזהות נקודות חולשה בעסקה מסוימת או נקודות טעונות שיפור ולחזק אותן.

  2. תכנית גיבוי במקרה ומשהו משתבש - המתאגרף הגדול מייק טייסון אמר פעם: לכולם יש תוכנית עד שהם מקבלים אגרוף בפרצוף. עולם הספורט זה עולם של אי וודאות, בדיוק כמו בעסקים, משהו כנראה ישתבש מתישהו בדרך והשאלה היא אם הספורטאי או איש העסקים יהיה מוכן. כהן טוען שאין סיכוי להתחיל להתמודד עם הבעיה בזמן אמת, וצריך להחליט מראש מה עושים במקרה שמשהו משתבש ולהתאמן על זה. הספורטאי יתרגל תרחישים שונים במהלך האימון שלו, איש עסקים יישב עם הצוות שלו ויעלה פתרונות לבעיות ומכשולים שיכולים לצוץ בדרך.

  3. לשמור על שגרה - השגרה מאוד חשובה כדי לצמצם את האירועים הלא צפויים למינימום. גם הספורטאי וגם איש העסקים צריכים להיות מאוד מרוכזים במשימה כדי לבצע אותה בצורה הכי טובה. כשיש שגרה קבועה, תשומת הלב יכולה להתרכז בדברים החשובים.

  4. חרדת ביצוע - לספורטאי יש את רגע השיא בתחרות או במשחק חשוב ואיש עסקים יכול לחוות את זה בפרזנטציה או פגישה חשובה, כך או כך, ברגעים האלה יש נטייה להתעסקות מוגזמת בתודעה של עצמך. יש "דיבור" בלתי פוסק של המוח וזה מפריע לביצוע של המשימה. הדרך הכי טובה להתמודד עם המצב הזה, לדעת כהן, היא פשוט להיות מוכן ככל האפשר. ספורטאי עושה אלפי חזרות כדי שברגע האמת הוא יבצע את הפעולה בצורה אוטומטית ומושלמת, ואין סיבה שאיש עסקים לא יעשה אותו דבר.