סיכמנו לכם -
שלושה עקרונות חשובים ליציבה נכונה

תמליל הסיכום

יציבה נכונה היא לא משהו חד משמעי. היא משתנה בהתאם למצב. שכיבה במיטה היא תנוחה טובה אבל קשה לבצע ממנה מטלות שונות. עמידת כריעה היא תנוחה מצוינת אם אתה רוצה לצאת מהמקום במהירות אבל היא דורשת תחזוקה ולא נשתמש בה אם אנחנו עומדים בתור לסרט.

בכל זאת יש שלושה אלמנטים שאם נקפיד עליהם היציבה שלנו תשתפר.

  1. יעילות תנועתית

ההגדרה של יעילות תנועתית היא פעילות גופנית שנעשית במינימום מאמץ. כשמדובר על יציבה, יעילות תנועתית היא הכוח המינימאלי שנדרש כדי להישאר זקוף כנגד כוח הכובד. הכוח הזה הוא כוח השרירים המייצבים את השלד. אין טעם להתרכז בשריר כזה או אחר, מערכת השרירים היא דינמית ומאוד מורכבת, וביציבה השרירים עובדים כולם יחד.

דרך מוצלחת ליצור יעילות תנועתית ביציבה היא דמיון מודרך. במפגשים קצרים של כמה דקות המטופל מדמיין חוט שקשור לקצה הראש ומושך אותו למעלה, או שיש בלון שמאריך את הגוף שלו. מטופלים שעברו סשן קצר של דמיון מודרך מרגישים שינוי מיידי. הם מרגישים שמשהו התרווח להם בעמוד השדרה, ובדרך כלל השינוי הופך לארוך טווח אחרי כמה פגישות.

  1. יציבה מאפשרת

הראש, הצלעות והידיים צריכים להיות חופשיים לתנועה. יציבה שמגבילה את התנועה של איברי התנועה לא יכולה להיות יציבה טובה. למעשה השרירים של איברי התנועה לא אמורים לתפקד כשרירי יציבה, אז כדי לבדוק שהם באמת עושים את העבודה שלהם אפשר, בזמן שיושבים או עומדים, לעשות תנועות מוגזמות עם הידיים או עם הראש ולראות שאין הגבלת תנועה.

  1. יציבה נכונה מכינה אותנו לתנועה הבאה

עמידת המוצא של הגוף שלנו משתנה. שחקן כדורגל עומד בצורה מסוימת לפני שהוא בועט בכדור ופקיד יושב בצורה אחרת כשהוא מקליד במחשב. אבל, ככל הנראה, היציבה הטובה ביותר היא כזו שבה אנחנו מוכנים לפעולה, כמו שהיינו לפני אלפי שנים במצבי הישרדות. גם בישיבה, במידה ואנחנו מדמיינים שמשהו יכול לתקוף אותנו, אנחנו מייד מזדקפים, יושבים בקצה הכיסא ומוכנים לפעולה.

לסיכום, יציבה טובה היא לא איזה מצב קפוא וסטטי, ההיפך. יציבה טובה בהכרח מאפשרת תנועתיות טובה. ככל שהיציבה יותר טובה הגוף ירגיש יותר משוחרר ונינוח.